Rebecca Johansson
Ansvarig Välj Vego – KommunikationHej!
Rebecca Johansson heter jag och är ansvarig för Välj Vego.
Jag är uppvuxen i orten Söderhamn som ligger vid kusten i södra Norrland. Min akademiska bakgrund är en kandidatexamen i Nutrition och en masterexamen i Hållbara Livsmedelssystem. Jag är alltså väldigt intresserad av frågor som rör hållbarhet och folkhälsa.
Jag har innan Djurens Rätt jobbat som forskningsassistent och på olika foodtech start-ups inom den växtbaserade sektorn.
Anledningen till att jag har hamnat på den här tjänsten är på grund av att jag har ett extremt stort hjärta för djuren. Under tiden jag studerade så blev jag exponerad för hur livet såg ut för djuren i livsmedelsindustrin, och sen dess har det blivit min personliga drivkraft att dela med mig av min kunskap så att vi alla kan få till en win/win/win situation: för djuren, miljön och folkhälsan.
Några av mina kollegor
Om Djurens Rätt
Djurens Rätt arbetar globalt för att göra skillnad för de djur som är flest och har det sämst. Det har vi gjort sedan 1882. Med våra målinriktade kampanjer, företagssamarbeten och politiska påverkansarbeten är vi en av världens ledande djurrätts- och djurskyddsorganisationer, med fler än 50 000 medlemmar i Sverige.
Vi informerar om djurens situation och för fram medborgarnas åsikter till makthavarnas dörr. Vi bedriver opinionsbildning och påverkar lagstiftning. Vi trycker på för utveckling av djurfria forskningsmetoder och är en av Sveriges främsta experter i djurförsöksfrågan. Vi inspirerar och möjliggör för konsumenter och företag att välja vego och göra djurvänliga val. Med slagkraftiga kampanjer engagerar vi allmänheten, belyser problem inom djurhållningen, presenterar lösningar och åstadkommer konkreta förändringar.
Vi strävar efter en värld där djur respekteras som kännande individer med rätt till sina egna liv. Då lidandet djur utsätts för inte hindras av nationsgränser, arbetar vi både lokalt och globalt för att göra största möjliga skillnad för djuren.
Våra uppdragsgivare är kycklingarna, hönorna, korna, grisarna och de andra djuren som är i behov av vår hjälp – vi finns för att ge dem en röst och försvara deras rättigheter.
Vi står alltid på djurens sida.